BAFTA Film Awards 2012: Full list of Winners! (Updated live)

by Gerard McGarry

BAFTA Statue

The BAFTA Awards are among the most prestigious in entertainment, and they’re on tonight! The awards ceremony begins at 9pm on BBC1, and Unreality TV will be updating you live on all the nominations and winners! Don’t forget to check out our Twitter where we’ll be responding to events live!

Below, we’ve got the full list of awards and their winners. But read on to see who else was nominated in each category and what they said during their acceptance speech!

Full List Of BAFTA Winners

  • Academy Fellowship: Martin Scorsese
  • Outstanding British Contribution To Cinema: John Hurt
  • Best Film: The Artist
  • Supporting Actress: Octavia Spencer (The Help)
  • Outstanding British Film: Tinker Tailor Soldier Spy
  • Outstanding Debut: – Tyranysaur – Paddy Considine (Director) and Diarmid Scrimshaw (Producer)
  • Director: Michel Hazanavicius – The Artist
  • Documentary: Senna
  • Original Screenplay: The Artist
  • Adapted Screenplay: Tinker Tailor Soldier Spy
  • Film Not In The English Language: The Skin I Live In – Pedro Almodóvar, Agustin Almodóvar
  • Animated Film: Rango
  • Leading Actor: Jean Dujardin (The Artist)
  • Leading Actress: Meryl Streep (The Iron Lady)
  • Supporting Actor: Christopher Plummer (Beginners)
  • Original Music: The Artist – Ludovic Bource
  • Cinematography: The Artist – Guillaume Schiffman
  • Editing: Senna – Gregers Sall, Chris King
  • Production Design: Hugo – Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
  • Costume Design: The Artist – Mark Bridges
  • Sound: Hugo – Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley
  • Makeup & Hair: The Iron Lady – Mark Coulier, J. Roy Helland, Marese Langan
  • Special Visual Effects: Harry Potter & The Deathly Hallows, Part 2 – Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery
  • Short Animation: A Morning Stroll – Grant Orchard, Sue Goffe
  • Short Film: Pitch Black Heist – John Maclean, Gerardine O’Flynn
  • Orange Wednesdays Rising Star Award: Adam Deacon

Best Film

  • The Artist
  • The Descendants
  • Drive
  • The Help
  • Tinker Tailor Soldier Spy

Outstanding British Film:

  • My Week With Marilyn
  • Senna
  • Shame
  • Tinker Tailor Soldier Spy – WINNER
  • We Need To Talk About Kevin

Outstanding debut by a British writer, director or producer:

  • Attack The Block – Joe Cornish (director/writer)
  • Black Pond – Will Sharpe (director/writer), Tom Kingsley (director), Sarah Brocklehurst (producer)
  • Coriolanus – Ralph Fiennes (director)
  • Submarine – Richard Ayoade (director/writer)
  • Tyrannosaur – Paddy Considine (director), Diarmid Scrimshaw (producer) – WINNER

Foreign language film:

  • Incendies
  • Pina
  • Potiche
  • A Separation
  • The Skin I Live In – WINNER

Director:

  • The Artist – Michel Hazanavicius – WINNER
  • Drive – Nicolas Winding Refn
  • Hugo – Martin Scorsese
  • Tinker Tailor Soldier Spy – Tomas Alfredson
  • We Need To Talk About Kevin – Lynne Ramsay

Leading actor:

  • Brad Pitt – Moneyball
  • Gary Oldman – Tinker Tailor Soldier Spy
  • George Clooney – The Descendants
  • Jean Dujardin – The Artist – WINNER
  • Michael Fassbender – Shame

Leading actress:

  • Berenice Bejo – The Artist
  • Meryl Streep – The Iron Lady
  • Michelle Williams – My Week With Marilyn
  • Tilda Swinton – We Need To Talk About Kevin
  • Viola Davis – The Help

Supporting actor:

  • Christopher Plummer – Beginners
  • Jim Broadbent – The Iron Lady
  • Jonah Hill – Moneyball
  • Kenneth Branagh – My Week With Marilyn
  • Philip Seymour Hoffman – The Ides Of March

Supporting actress:

  • Carey Mulligan – Drive
  • Jessica Chastain – The Help
  • Judi Dench – My Week With Marilyn
  • Melissa McCarthy – Bridesmaids
  • Octavia Spencer – The Help – WINNER

Documentary:

  • George Harrison: Living In The Material World
  • Project Nim
  • Senna – WINNER

Animated film:

  • The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn
  • Arthur Christmas
  • Rango – WINNER

Original screenplay:

  • The Artist – Michel Hazanavicius – WINNER
  • Bridesmaids – Annie Mumolo, Kristen Wiig
  • The Guard – John Michael McDonagh
  • The Iron Lady – Abi Morgan
  • Midnight In Paris – Woody Allen

Adapted screenplay:

  • The Descendants – Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
  • The Help – Tate Taylor
  • The Ides Of March – George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
  • Moneyball – Steven Zaillian, Aaron Sorkin
  • Tinker Tailor Soldier Spy – Bridget O’Connor, Peter Straughan

Original music:

  • The Artist – Ludovic Bource – WINNER
  • The Girl With The Dragon Tattoo
  • Hugo
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • War Horse

Cinematography:

  • The Artist – Guillaume Schiffman – WINNER
  • The Girl With The Dragon Tattoo
  • Hugo
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • War Horse

Editing:

  • The Artist
  • Drive
  • Hugo
  • Senna – Gregers Sall, Chris King – WINNER
  • Tinker Tailor Solider Spy

Production design:

  • The Artist
  • Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2
  • Hugo – WINNER
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • War Horse

Costume design:

  • The Artist – Mark Bridges – WINNER
  • Hugo
  • Jane Eyre
  • Tinker Tailor Soldier Spy

Make up & hair:

  • The Artist
  • Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2
  • Hugo
  • The Iron Lady – Mark Coulier, J. Roy Helland, Marese Langan – WINNER
  • My Week With Marilyn

Sound:

  • The Artist
  • Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2
  • Hugo – Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley – WINNER
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • War Horse

Special visual effects:

  • The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn
  • Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2 – Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery – WINNER
  • Hugo
  • Rise Of The Planet Of The Apes
  • War Horse

Short animation:

  • Abuelas
  • Bobby Yeah
  • A Morning Stroll – – Grant Orchard, Sue Goffe – WINNER

Short film:

  • Chalk
  • Mwansa The Great
  • Only Sound Remains
  • Pitch Black Heist – John Maclean, Gerardine O’Flynn – WINNER
  • Two And Two

The Orange Wednesdays Rising Star Award (previously announced, and voted by the public)

  1. Adam Deacon – WINNER
  2. Chris Hemsworth
  3. Chris O’Dowd
  4. Eddie Redmayne
  5. Tom Hiddleston

Related: